Jak zhubnout ?

 

Pokud chcete zhubnout je vám obecně doporučena "dieta a cvičení".

   Je ale faktem, že lidé s postupujícím věkem potřebují více, než jen redukci množství kalorií v dietě a zvýšenou fyzickou aktivitu, pokud se chtějí zbavit přebytečného tuku.

   V určitém pohledu nekontrolovaná proliferace (růst) adipocytů (tukových buněk) ve stárnoucím organismu je něco jako začínající nádorové bujení na vašem břiše a jiných místech těla, kde je vám to nepříjemné.

   Tak jako při prevenci kardiovaskulárních chorob je i zde potřeba podstoupit několik kroků nutných ke snížení váhy.

 

  1.    Obnovit insulinovou sensitivitu (citlivost buňěk na insulin). Postupem věku se citlivost buněk na insulin snižuje, výsledkem je stav, který se označuje jako "insulinová rezistence", která má za následek zhoršené využití glukózy jako zdroje energie. Nedostatečný průnik glukózy do buňěk má za následek zvýšenou produkci insulinu. Hyperinsulinémie (zvýšená hladina insulinu v krvi) je jedním z rizikových faktorů pro vznik kardiovaskulárních chorob. Je několik způsobů jak obnovit insulinovou sensitivitu na buněčných membránách. Např. mohou pomoci chróm, magnesium, rybí olej.  Nejefektivnější způsob, jak zvýšit insulinovou sensitivitu je omezený příjem kalorií. Snížení přísunu kalorií na 1500 - 1800 kcal/den významně zvyšuje insulinovou sensitivitu.(Henry RR, 1986,Larson-Meyer DE, 2006,Bodkin NL, 1995, Gumbs AA, 2005) . I pouze mírné snížení příjmu kalorií má pozitivní vliv na zvýšení insulinové sensitivity.
  2.    Většina obézních lidí, přestože drží dietu a omezuje přísun kalorií, často nedosáhne snížení tělesného tuku. Je to často způsobeno hormonální nerovnováhou, která s věkem přichází. Mnoho mužů dnes bojuje s tzv abdominální obezitou, nejnebezpečnější formou obezity. (tuk v oblasti břicha). Je to často velmi těžké, někdy skoro nemožné pro obézní muže snížit obvod v pase pokud mají nízkou hladinu volného testosteronu, tím více při současně zvýšené hladině estrogenů (estradiolu). (Abate N, 2002,  Vermeulen A, 2002,  Marin P, 1992) Nízká hladina dehydroepiandrosteronu (DHEA) může také přispívat k nežádoucímu ukládání tuku u mužů i žen (Villareal DT, 2004). Přírodní doplňky, které blokují enzym aromatázu ( přeměňuje testosteron na estrogen) a snižují hladinu SHBG (sex hormone binding globulin) mohou u některých mužů snížit hladinu estrogenů při současném zvýšení hladiny volného testosteronu.
  3.    Velké procento žen ale i  můžů postupně s věkem mají sníženou funkci štítné žlázy, která je predispozicí pro vznik obezity. Je důležité udržovat funkci štítné žlázy v co možná nejlepším stavu, případně užívat nutriční doplňky event. substituční léčbu.
  4.    V určitém věku se u některých žen objevuje stav pojmenovaný jako estrogenová dominance. To znamená mají výrazně větší množství estrogenů než progesteronu. Převaha estrogenů může u některých žen vyvolat obezitu a způsobit těžkosti při pokusech o zhubnutí. Zde je potřeba odborné pomoci k vyvážení hladiny těchto hormonů. Muži mají v tomto směru výhodu.
  5.    Kontrola množství vstřebaných uhlovodanů. Víme, že přemíra cukru v krvi vede ke zvýčené tvorbě tuku v těle. Užitím asi 5 gramů rozpustné vlákniny před nebo s každým jídlem může otupit glukózo-insulinovou vlnu (McCarty MF, 2002). Vláknina může pomoci několika mechanismy. Např. bylo zjištěno, že hmotnost vegetariánů je významně nižší než non-vegetariánů (měřen BMI a celková hmotnost) (Appleby PN, 1998). Někteří experti věří, že je to způsobeno množstvím vlákniny, která rychlejí člověka zasytí. Vědci také zjistili, že v zemích, kde lidé jí více vlákniny, je menší výskyt obezity, než v zemích, kde se jí vlákniny málo (Kromhout D, 2001). Vyšší přísun vlákniny ovlivňuje tloustnutí více než saturovaný tuk. Jinými slovy při konzumaci tuku spolu s vlákninou nedochází ke zvýšení váhy tak rychle, jako když se konzumuje samotný tuk. (Ludwig DS, 1999) V tomto směru je nejlepší vláknina obsahující beta-glukany ( oves a ječmen ) (Reyna-Villasmil N, 2007,  Poppitt SD, 2007). Alternativou jsou kapsle  obsahující viskózní vlákninu glukomannan, která pomáhá udržovat stabilní glykémii.
  6.    Zvýšená fyzická aktivita. Mnoho lidí si myslí, že fyzická aktivita je dobrá pouze ke spalování tuků a snižování váhy. Ve skutečnosti fyzická zátěž indukuje mnoho užitečných změn na buněčné úrovni, které přispívají ke stabilizaci hmotnosti. Fyzická aktivita zvyšuje insulinovou sensitivitu a působí nepřímo jako léky užívané při léčbě diabetu. Mimo jiné fyzická aktivita přišpívá k celkovému zdraví jako prevence vzniku kardiovaskulárních chorob i zhoubných nádorů. 
  7.    Obnova hladiny serotoninu. Jestliže je mozek zaplaven serotoninem, nastává obvykle pocit nasycení. Obézní lidé mají nízkou hladinu tryptofanu v krvi, která ukazuje, že jejich přejídání může být v souvislosti s nedostatečným množstvím serotoninu v mozku. (Breum L, 2003,  Brandacher G, 2007) Tryptofan je potřebný k produkci serotoninu v mozku. Pokud pacienti dostávali tryptofan (750 mg 2x denně), jejich váha se snížila ve srovnání s pacienty, kteří dostávali placebo. (Heraief E, 1985)

 

 Nelze očekávat snížení váhy pokud nehodláme dodržovat určitý režim po delší dobu. Jak stárneme, musíme se rozhodnout, zda budeme jíst potraviny, které mají za následek nárůst váhy a zvýšenou pravděpodobnost vzniku nejrůznějších chronických chorob, nebo si vybírat zdravější potraviny. Vědecké závěry potvrzují, že nadbytek kalorií kromě tloustnutí urychluje proces stárnutí a přispívá ke vzniku degenerativních chorob.

 

 

Zdroj: Faloon W, The Seven Pillars of Successful Weight Loss, 2008